Naise tõeline jõud

Selles kunstiprojekti eesmärk on anda Armastusele tagasi keskne koht ühiskonnas. Viimase saja aasta jooksul on sotsiaalne süsteem hästi kiiresti muutunud, inimesed on nüüd, industriaalses ja postindustriaalses ühiskonnas vaid väikesed mutrid, neil pole vaja enam mõelda ja aru saada, miks nad üldse siin maailmas on.

Mitte väga kaua aega tagasi oodati naiselt ülimat tagasihoidlikkust, passiivsust, sõnakuulelikkust. Praegu on see täielikult muutunud. Uute reeglite kohaselt oodatakse naiselt agressiivsust, ülimat seksikust, valmisolekut oma partneri jahtimiseks, teda naudinguks või ükskõik millisel teisel naisele sobival viisil tarbimiseks. Varem püüdsid mehed võita naise südant. Praegu on see peaaegu täiesti vastupidi. Naine on võtnud ohjad enda kätte.

Paljud naised arvavad, et parim mehe võitmise viis on seks. Massimeedias, eelkõige, läikivates naiste ajakirjades, noorte naiste uues piiblis lausa karjutakse: "Ole mõrd, sest muidu jäetakse sind tahaplaanile, tallatakse jalge alla!".

Naise domineerimine intiimelus, kohtingurituaalides surub alla mehe olemuse ja viib naise Armastusest, kõige olemuslikumast ja ihaldumast seisundist ilmajätmiseni. Armastusest suure algustähega, kus mees ei ihalda naist ainult seksuaalse objektina, vaid kus ta teda tõesti jumaldab.

Uued sotsiaalsed reeglid ja normid on suures osas loodud ja heakskiidetud meeste, sotsiaalse, poliitilise, kultuurilise riigiaparaadi poolt. Naine peab nüüd osalema nö. rottide võidujooksus ja olema esimene - üliseksikas, stiilne, vastama igale moeröögatusele. Nii kulutavad naised tohutul hulgal raha igal hooajal uuele garderoobile, kosmeetikale, sest tuleb olla vormis, et võistelda teiste naistega ja ka meeste tähelepanu eest. Mõelgem, kui tihti arvustatakse teist naist, teda pealaest jalatallani üksikasjalikult uurides.

Mehe ja naise vaimne side on tahaplaanile jäetud, praeguses ühiskonnas, psühholoogilises atmosfääris on võimatu seda kesksele kohale tõsta. Meile sisendatakse, et Armastus ei ole midagi muud kui ainult hormoonide reaktsioon või et paarissuhtes täiendavad immuunsussüsteemid üksteist. Kas selles on tõesti mehe ja naise suhte olemus? Ma ei usu seda.

Hästi, naised võivad domneerida ja meestega võistelda. Kuid Pariisist, ilmselt maailma romantilisemast linnast, on saanud üksikute inimeste linn. "Naise tõelise jõu" näitus on väljas Tallinnas, sest lääne suurlinnades ei olda valmis tõele näkku vaatama ja selle üle ausalt arutlema.

Näitusega püüan hoiatada Eesti naisi, et ei ole vaja pimesi ja kriitikata kopeerida kõike Ameerikast ja Lääne-Euroopast, ning kus raha on ühiskonna põhiline hoob ja inimesi hinnatakse nende rahakoti paksuse järgi ning naise väärtus tuleb esile ainult nende agressiivse käitumisega, olgu siis sekspommi või mõrrana.

Naise tegelik jõud on tema tarkuses, võimes olla naine, ükskõik, mida siis moeajakirjad ka peale ei suru. Ida-Euroopa naised jätavad sageli oma kodumaa ja arvavad, et leiavad mujal parema elu, parema mehe, partneri, abikaasaga, kuigi läänemaailma mees ei suuda leida ühist keelt oma maailma naisega. Kuidas nad siis suudavad mõista naist Euroopa teisest servast? Lääne mees on mitmete muinasjuttude kangelane, aga seal tapab prints draakoni ja vabastab printsessi.


Irina Bellayè