Reedel, 21.11.2014 kell 17.00 avatakse Vabaduse galeriis näitus "Nahaalused lood".
Näitus on vaadata 22.11.-09.12.2014.

"Nahaalused lood" on Marje Taska ja Reet Varblase koostööprojekt nahakunstnike liidu, Eesti Kunstiakadeemia nahakunsti osakonna, Tallinna Ülikooli Balti Filmi- ja Meediakooli üliõpilaste ja Tallinna Prantsuse Lütseumi õpilastega.

Näitusega "Nahaalused lood" teadvustatakse ja kutsutakse üles hindama Eesti paljurahvuselisust ja kultuurilist mitmekesisust. 56 eestlase ja ka venelase, rootslase, ukrainlase, inglase, soomlase, usbeki, mustlase, ungarlase, prantslase, sakslase, portugallase, juudi, araablase ja paljude teiste lugude - eluseigad, mida nad endaga kaasas kannavad või mis on neile naha alla pugenud - põhjal on nahakunstnikud (või ka nende õpilased) valmistanud kaaned. Ehk teisiti öelduna ümbritsenud need eluseigad kaitsva nahaga. Nahast ümbris, kaaned on kirjutatud või jutustatud loo visuaalne tõlgendus, dialoog sellega.

Vabaduse galerii projekt on alles algus, sest järgmisel aastal on plaanis näitusega minna Kuressaarde, Valka, Võrru ja Narva ning koguda sealsete inimeste nahaaluseid lugusid. Praegused lood ei väljenda kultuurilist eripära mitte ainult rahvuse, vaid ka vanuse, hariduse, tegevusvaldkonna jne mõttes. Aga ka kirjapanemise viisi mõttes: mõned lood on autorite endi kirja pandud, mõned suuliselt jutustatud ja kellegi teise üles kirjutatud. Need on väga isiklikud lood.

Näituse on tervikuks installeerinud kuraator, projekti vedaja kunstnik Marje Taska. Informatiivne seinainstallatsioon (mappide ja lugude autorite nimed) on ehitatud üles keha kui tervikut elus- ja tööshoidvale vereringe sümbolile. Galerii nime - Vabaduse galerii kontekstis omandab see sümbol topelttähenduse. Väljapanekule on kirjutanud poeetilise teksti Maarja Undusk.

Täname Eesti Kultuurkapitali, Eesti Kunstnike Liitu, Briban Investi, Eesti Nahakunstnike Liitu, Eesti Kunstiakadeemiat ja Lennart Mändi, Tallinna Prantsuse Lütseumi õpetajat Liis Reierit ja tema õpilasi ning Tallinna Ülikooli Balti Filmi- ja Meediakooli ja Ilmar Taskat ning tema üliõpilasi.

Pressiteate on koostanud
Reet Varblane
Galerist

Veel teavet:reetvarblane@gmail.com, tel. 55655014.
Marje Taska:marjetaska@gmail.com, tel. 6520802;
www.marjetaska.com
www.nahakunst.ee