Olete väga oodatud inuiti seinavaipade näituse "Nunavuti kultuur kangal: Baker Lake`i traditsioonilised seinavaibad" avamisele neljapäeval, 29. jaanuaril kell 16 Vabaduse galeriis.
Näitus on vaadata kuni 17.02.2015.

Inuiti vaibanäituse kuraator on kunstiteadlane, galeriiomanik, Smithsoniani Arktika-uuringute keskuse teadur ning Nunavuti kunsti- ja käsitööliidu auliige Judith Varney-Burch. Näitus on olnud eksponeeritud mitmes riigis nii Põhja-Ameerikas kui Euroopas, Tallinnast läheb näitus edasi Montenegrosse. Inuiti erakordne tekstiiliväljapanek jõudis Tallinna Kanada saatkonna algatusel ja abil.
"Nunavuti kultuur kangal" on Baker Lake`i naiste loodud seinavaipade kollektsioon. Kirgaste värvide ja mustritega vaibad annavad edasi inuittide lugusid, uskumusi ja traditsioone.
Traditsioonilisi inuiti jahistseene ja inuiti kultuurile tähtsaid mõistatuslikke sümboleid kujutatakse vaipadel jõuliste värviliste joonte ja plokkidena. Kirjaliku traditsioonita inuitid on sedasorti vaipu kasutanud oma ajaloo ja uskumuste talletamiseks.
Naiste traditsioonilisest õmblustööoskusest kujunes Baker Lake`i asulas Nunavutis tekstiilikunst 1960. aastatel, kui paksust villasest kangast käpikuid, sokke ja muid riideesemeid teinud õmblejad hakkasid üle jäävatest värvilistest kangatükkidest seinavaipu õmblema. Võõramaise kunstimeediumi abil väljendasid Baker Lake`i naised nende vaipadega inuittide sajanditevanuseid traditsioone ja panid aluse Kanadale ainuomasele kunstivormile.

Väljapaneku avamisel võtab sõna Müncheni antropoloogia muuseumi endine teadusdirektor ja artika kogude kuraator dr. Jean-Loup Rousselot.

Dr. Jean-Loup Rousselot peab neljapäeval, 5. veebruaril kell 18 näitusel loengu inuiti kultuurist.

Veel teavet
Reet Varblane
galerist
Tel 55655014