Olete väga oodatud Helle Videviku näituse "Kõrbenud maa. Jäine maa" avamisele Vabaduse galeriis neljapäeval, 21. septembril kell 17.00

Näitus on avatud 22.09.-11.10.2016.

Neljapäeval, 6. oktoobril kell 18.00 räägib kunstnik oma näitusest, aga ka laiemalt keraamikast.

Helle Videvik tuli Eesti kunstipilti kohe pärast kunstiinstituudi lõpetamist, tema esimene isikunäitus oli 1973. aastal kunstisalongis, praeguses Tallinna Kunstihoone galeriis.
Helle Videviku keraamikat on iseloomustanud suur, isegi suurejooneline vorm ning delikaatne looduslähedane värvigamma. Tema enam kui nelja aastakümne pikkust loomingut, ükskõik kas rääkida suurtest dekoratiivsetest või tarbevormidest või seinaplaatidest, iseloomustabki orgaaniline seotus loodusega. Näiliselt tagasihoidliku, sordiini all hoitud tulemuse taga on aga aastatepikkused katsetused nii faktuuride, glasuuride kui ka põletusega.

Helle Videvik on lähtunud pigem traditsioonist, kui olnud selle lõhkuja. Teda ei ole olnud põhjust otseselt siduda ühegi nii-öelda moesuundumusega. Aga ometi on tema enda sisemine kell hoidnud teda suurte kunstiliikumiste hoovuses. Juba aastaid ei eksponeeri ta enam ainult objekte, vaid moodustab neist installatsioone. Tema installatsioone võib vaadata abstraktsete vormi- ja värvimängudena, kuid neis on kunstniku, järjekindla loodusnähtuste ning eelkõige inimtegevuse jälgede tähelepaneliku vaatleja oma lugu. See lugu sõltub eelkõige tervikust, viisist, kuidas kunstnik on oma objekte oma vaatajani toonud.
Vabaduse galerii installatsiooni "Kõrbenud maa. Jäine maa" seintel eksponeeritud keraamilised plaadid toimivad selles koosluses pigem tundlike abstraktsete maalide kui keraamiliste plaatidena ning loovad raamistuse ülejäänud ekspositsioonile.

Helle Videvik:
"Minu loomingus kajastuvad loodusnähtused, aastaajad ja inimese tegevusest tulenevad muutused. Me puutume kokku kuivade alade suurenemisega maakeral, kuid samal ajal ka tormide ja üleujutustega.
Oma isikunäitusel eksponeerin kõrbenud, kuivanud, sooldunud ja lõhenenud maad läbi vormide, plaatide, faktuuride ja erinevate glasuurilahenduste.
Vastandpooluseks on näitusel jäine osa. Siin kajastuvad lumine, jäine, öine külm maa ja valgus. Toimub kevadine märtsikuine sulamine ja jää liikumine merel.
Minu kõrgkuumuskeraamika (1200 kraadi C) on põletatud gaasi- ja elektripõletusahjudes. Glasuuridest kasutan matte saviangoobe, gaasiahjus lisasin oksiide ja metallisooli.
Üldine tonaalsus on maalähedane, hallid, sinavad, mustjad, valged ja pruunikad värvilahendused."

Veel teavet:
Reet Varblane
55 65 5014


HELLE VIDEVIK

Sündis 1945. aastal Vohnja Vallas Virumaal
1963-1965 Tallinna Pedagoogiline Instituut, joonistamise ja tööõpetuse eriala
1965-1969 ERKI, keraamika eriala
1969-1996 kunstitoodete kombinaadi Ars keraamika ateljee, autoritööde kunstnik
Alates 1996 vabakutseline kunstnik
Alates 1974 Eesti Kunstnike Liidu liige
Alates 1969 esinenud näitustel Eestis, Venemaal, Lätis, Leedus, Soomes, Taanis, Rootsis, Saksamaal, Itaalias, Prantsusmaal, Tshehhi Vabariigis

Isiknäitused:
1973, 1981, 1990 Tallinna Kunstihoone galerii
1995 "Linnulennult" Disaini- ja Tarbekunstimuuseum, Tallinn
2002 "Sadu" Tallinna Linnagalerii
2011 "Valge Valges", HOP galerii, Tallinn

Preemiad:
1976 Diplom Nõukogude Liidu noorte kunstnike näitusel Moskvas
1987 Aupreemia Faenza rahvusvahelisel keraamika konkurssnäitusel. Hõbeplakett
1990 Eesti Kunstnike Liidu keraamika sektsiooni aastapreemia
1993 Kultuuri- ja haridusministeeriumi stipendium
1995 Eesti Rahvuskultuuri Fondi stipendium
1997 Eesti Kultuurkapital