Olete oodatud Jaan Elkeni näituse "Lendab üle" avamisele Vabaduse galeriis teisipäeval, 21. novembril kell 18.00.
Näitus on lahti 21.11.-10.12.2017.

Vabaduse galerii näitusega jätkab Jaan Elken nn avarate maastike sarja, mille algust võis näha näitustel "Kirjutatud on.." Tallinna Linnagaleriis 2012. aastal ja "Strawberry Fields" Vabaduse galeriis 2013. aastal. Tema kohati autobiograafilistel, kohati universaalsemale kogemusele apelleerivatel maastike arhetüüpidel on kaasatud valkjas-hallid vikerkaared meenutavad kord kaotatut ja/või eesootavat, midagi, mille iseloomustamiseks on kunstnik kasutanud poeetilist mõtet: "Somewhere over the rainbow skies are blue."
Kunstnik ise võtab oma uue näituse kokku:
"Kui valida piisavalt kõrge vaatepunkt, kaovad detailid, lahustuvad värvid, sulavad kokku vormid.
Jääb silmapiir, üleval-all jaotus, arusaamine heast ja halvast, pimeduse ja valguse suur dihhotoomia. Muusika, kui enim inimhinge kõnetava kunstivormi suurus asetseb kunstide kirjutamata edetabelis erilisel kohal - evides looja poolt vaadates kindlat kavatsuslikkust ja ranget ülesehitust, vallandab ta ka kompositsiooni nö lugevas kuulajas müriaadi assotsiatsioone ja meeleoluvarjundeid, ja kõik see jääb abstraktsele tasandile! Sama kavakindel on ka hea arhitekti looming, mis vaatajale ruumipoeetilisi kogemusi pakub ja inimeksistentsi väärtustab.
Maalikunst on praegu ehk õnnelikuimas positsioonis kogu oma mitmetuhande-aastase eksistentsi jooksul. Vaba kujutamise kohustustest (sest uued digitaalsed meediad on need funktsioonid üles korjanud), vaba ka modernistlike vormieksperimentide painest (sest teekond "maailma lõppu" ja tagasi on juba läbi käidud), jäänud on vabadus toimetada omaenda universumis.
Kui kõik ära võtta, jääb silmapiir, kui ka silmapiir ära võtta, jääb tühi lõuend. Jääb täieliku vabaduse tunne, kõik on võimalik.. ja mitte midagi ei ole võimalik! Anonüümsed pintsli- või spaatlilöögid on iseenesest siiski vaid noodid (ehitusdetailid) suurema hoone ehitamiseks. Kui sulle antud hooneks on hetkel siis kõigest Vabaduse galerii.
Suurlinnade lennujaamade ruumikogemuste kontrastsus, kus futuristlike terminalide nö inimese loodud tühjustundele järgneb hoopis universaalsem tühjusetunne lennuradadel, kus kiirenduse joovastus asendub transtsendentaalse kulgemisega, kui liikumise kiirust ega aegruumi enam tavapärasel viisil ei taju - pealpool pilvi."

Täname Eesti Kultuurkapitali

Veel teavet:
Jaan Elken, e-post:jaan.elken@eaa.ee
Galerist Reet Varblane, tel 55655014