Tenno Pent Sooster ja Sergei Bunkov
Rajad. Circulum Serpentibus

Tenno Pent Sooster ja Sergei Bunkov elavad ja töötavad Iisraelis. Soosteri igapäevatöö on seotud animatsiooniga, Bunkov õpetas pikka aega kunstikoolis. Nad ei ole projektipõhiselt tegutsevad kunstnikud, pigem on neid köitnud lähedased teemad, nagu näiteks elav loodus. Seda eelkõige Jorge Luis Borgese aia ja selle hargnevate radade mõttes, mis võivad kulgeda labürindina või ka lihtsalt paralleelselt või teinekord ristumisigi, kuid mida hoiab koos elav huvi just (loodus)ilmingute mitmekesisuse vastu.
Tallinna ühisnäitus ?Rajad? on neil juba kolmas samamoodi pealkirjastatud ühisesinemine, eelmised leidsid aset Iisraelis. Suurt pealkirja ?Rajad? võib vaadata vihmavarjuna, mille alla mahub vägagi erinevaid lähenemisi ka siis, kui kunstnike sügavam huvi ja isiklik lähepunkt on jäänud läbi aastate suhteliselt samaks. Tenno Pent Soosteril on selleks olnud huvi (loodus)teaduse ning eelkõige XVII ja XVIII sajandi, aga ka varasemate (kuidagi ei saa minna mööda ka Leonardo da Vinci teaduslikest joonistustest) loodusteaduslike joonistuste, Sergei Bunkovil pigem helidega seotud maailma, ka muusika vastu.
Suure pealkirja kõrval on igal väljaastumisel olnud kõrvalpealkiri ehk siis täpsustus. Tallinnas on see ladinakeelne ?Circulum serpentibus? ehk siis maoring, mis annab juba iseenesest vägagi mitmeid tõlgendusvõimalusi alates mütoloogiast, eelkõige juutide kabalast, ja lõpetades teaduslike käsitlustega. Võrreldes varasemate radadega ehk näitustega, on Tallinna tööd värvilisemad ja mitmekihilisemad, isegi krüptilisemad. Selles võib näha kunstnike endi loogilist arengut, aga ka maailma olukorra järjest komplitseeritumaks muutumist, isegi tupikusse jooksmist.
Kõige uuem töö näitusel on kunstnike koostööna valminud must-valge sari ?Heebrea tähed?. Siiani on valmis neli ühistööna sündinud graafilist lehte, plaanis on neid 22 ? just nii palju, kui on heebrea tähestikus tähti. ?Heebrea tähestikus? on ühendatud kabalast tuntud kujundid (purim?i pidustused, kümme täiskasvanud meest ? minyan, kelleta ükski juudi rituaal ei ole ko??er, jumalik valgus) kunstnike enda tunnetuse ja fantaasiaga.
Tenno Pent Sooster on Eesti publikule juba tuttav: tal on olnud mitmed näitused Tartus, Tallinnas, Põltsamaal, Paides ja Kärdlas. Vabaduse galeriis oli ta näitus ?Ajaloo võltsimine? 2015. aastal. Kuigi Tenno Pent Sooster kasvas üles Moskvas, on ta lapsepõlvest peale olnud Eestiga seotud. Tema kunsti on kindlasti mõjutanud tema isa Ülo Soosteri ehk siis laiemalt Moskva-Tallinna (Tartu) avangardistlik kunstimõtlemine, aga ka Hiiumaa loodus ja vanaisa juures veedetud suved. Praeguselgi näitusel on väljas otseselt Hiiumaast tõukunud graafiline leht.
Sergei Bunkov omandas kunstihariduse Venemaal Blogove?enski kunstikoolis ja Habarovski pedagoogilises instituudis, aga tema professionaalne karjäär on kulgenud Iisraelis.
Reet Varblane